Početna strana > Hronika > Sergej Lavrov: Fašistički zločini ne mogu imati rok trajanja
Hronika

Sergej Lavrov: Fašistički zločini ne mogu imati rok trajanja

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 22. novembar 2010.

Međunarodno pravosuđe treba da bude rezultat kolektivnih napora i da ima ugled kod međunarodne zajednice. Ovo je izjavio ministar inostranih poslova Sergej Lavrov u nemačkom Nirnbergu na ceremoniji otvaranja muzeja, posvećenog 65-godišnjici početka rada Nirnberškog procesa. Na manifestaciju su doputovali predstavnici Rusije, Francuske, Velike Britanije, SAD i Nemačke.

Međunarodni tribunal za nacističke zločince bio je formiran na inicijativu rukovodilaca antihitlerovske koalicije. Takav sud je bio neophodan kako bi čitavo čovečanstvo saznalo za zločine nacista, izvršene na okupiranim teritorijama i u sopstvenoj zemlji, Nemačkoj. Tada su saveznici napravili presedan za delatnost savremenih pravnih organa UN. Pouke izvučene iz događaja 30-ih i 40-ih godina prošlog veka aktuelne su i danas.

Nacizam i neonacizam još uvek nailaze na opravdanje kod niza političara. Na to je skrenuo pažnju učesnika ceremonije Sergej Lavrov.

„Kako drugačije da se ocene godišnje povorke bivših esesovaca u nizu evropskih prestonica, sudska gonjenja veterana antifašističkog pokreta ili proglašavanje svastike od strane jednog suda za kulturno nasleđe baltičkih naroda. Da podvučem da se u samoj Nemačkoj podvrgavanje sumnji rezultata Nirnberškog procesa smatra krivičnim delom. Mislim da su oni koji su se okupili ovde, kao i većina ljudi na Zemlji, uvereni da dela kvalifikovana na tribunalu u Nirbnergu kao zločin protiv čovečnosti nemaju rok trajanja i ne mogu ga imati.“

Šef ruske diplomatije posebno je podvukao da zaboravljanje istorije i ustupci demonima prošlosti prete novim tragedijama. Bez takvog principijelnog prilaza teško je računati na uspeh u zajedničkoj brobi protiv takve nakazne pojave savremenosti kao što je terorizam, u suštini idejni naslednik nacizma, rekao je Sergej Lavrov.

Terorizam je isto tako varvarska ideologija koja propoveda nasilje, agresiju, potpuno zanemarivanje morala i vrednosti ljudskog života. Kao neophodnost strogog suprotstavljanja ovom zlu zajedničkom za sve očigledno se ispoljava princip nedeljivosti bezbednosti, koji je danas tako potreban.

Ovu tezu podržao je kolega Sergeja Lavrova, ministar inostranih poslova Nemačke Gido Vestervele. On je između ostalog rekao da su se u Nirnbergu okupili ne pobednici i pobeđeni, već partneri, objedinjeni zajedničkim radom na stvaranju jedinstvenog sistema bezbednosti od Vankuvera do Vladivostoka.

U toku posete Nemačkoj ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov razgovaraće s nemačkim kolegom Gidom Vesterveleom. Ministri će razmotriti praktične zadatke međusobne saradnje dveju zemalja u globalnim i evropskim poslovima u kontekstu rezultata samita „Grupe dvadeset“ u Seulu i zasedanja Saveta Rusija-NATO u Lisabonu, na kojem su se strane dogovorile o mnogim pravcima međusobne saradnje, uključujući i zajednički rad na stvaranju sistema PRO u Evropi, koji, kako je istakao predsednik Dmitrij Medvedev, treba da bude univerzalan i da ne remeti postojeći nuklearni paritet.

(Glas Rusije)